Dzisiaj odbyły się w naszej szkole warsztaty pod nazwą Ukraińskie malarstwo artystyczne. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach realizowanego w tym roku szkolnym projektu Polsko-ukraińskie poznania. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas 1-3, którzy pod czujnym okiem pani Anny Szymczak-Mazur i pani Jagody Adamskiej, zmierzyli się z tą niełatwą, lecz jakże efektowną sztuką ukraińskiego malarstwa.
Warto dodać, że ta forma malarstwa artystycznego zapisała się wyjątkową kartą na stronach historii narodu ukraińskiego. Początki tego rodzaju sztuki wywodzą się z ukraińskiej wsi o nazwie Petrykiwka. Petrykiwski ornament charakteryzuje się przede wszystkim, jako roślinny, przeważnie kwiatowy. Mistrzostwo wykonania osiągane jest poprzez malowanie pędzlem z kociej sierści. Oprócz pędzli mistrzowie z Petrykiwki wykorzystują również źdźbło, odłamki drewna, natomiast jagody, kaliny i niektóre kwiaty malowane są bezpośrednio palcem.
Efekty pracy naszych podopiecznych już wkrótce będzie można podziwiać na szkolnej gazetce obok sali gimnastycznej.