Uroczyście obchodziliśmy  110 urodziny naszej patronki

15 lat temu szkoła podstawowa w Dąbrowie przyjęła za swoja patronkę szwedzką pisarkę Astrid Lindgren. Dlaczego właśnie ją? Astrid Lindgren reprezentowała te wszystkie wartości, które są dla nas ważne-kreatywność, wyobrażnię, wrażliwość. Pisała dla dzieci, o dzieciach z niespotykaną znajomością ich psychiki i potrzeb. Tworzyła świat fantazji , ale oddawała też realia życia dzieci.

17 listopada wszystkie działania w szkole inspirowane były twórczością patronki. Klasy IV-VII uczestniczyły w lekcjach, na których rozwiązywały i wykonywały zadania związane z pisarką. Pamietając, że myślała często niekonwencjonalnie i lekcje prowadzone były w takim klimacie.

Uczniowie klas I-III brały udział w warsztatach plastycznych, wykonywali plakaty, portrety, prace przestrzenne.

Po części warsztatowej wszyscy udali się na urodzinowe przyjęcie. Piosenki, tańce, scenki o pisarce oglądali nie tylko uczniowie, ale tez zaproszeni goście-wójt  Paweł  Przepióra, sołtys Krzysztof Dorna, nauczycielki i uczniowie szkół z Poznania i Chomęcic. Na koniec pojawił się olbrzymi urodzinowy tort. Pani dyrektor zdmuchnęła świeczki i cała społeczność szkolna zaśpiewała „sto lat „ swojej patronce. A w świetlicy szkolnej zabawa urodzinowa trwała do póżnych godzin popołudniowych.

Zwieńczeniem pracy związanej z propagowaniem patronki naszej szkoły była konferancja na UAM, na której pani dyrektor Elżbieta Zapłata -Szwedziak zaprezentowała działania szkoły, inspirowane twórczością Astrid Lindgren.